Tydzień Bibliotek

Z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek, odbywającego się w dniach 8-15 maja br. Gminna Biblioteka Publiczna  w Zawoi zorganizowała szereg imprez skierowanych do dzieci  i młodzieży.   8 maja  aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych Sztuka z Trzebini wystawili spektakl „ Smok Wawelski”, który obejrzało ponad 150 dzieci z pobliskich przedszkoli i  szkół podstawowych. Przedstawienie cieszyło się dużym zainteresowaniem publiczności , a aktorzy za swój występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po spektaklu odbyło się  spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki , w którym uczestniczyli uczniowie kl. II  Szkoły Podstawowej nr 5 w Zawoi Gołynia wraz z opiekunem Panią Ewą Sałaciak. Klubowicze zapoznali się z ofertą literatury dziecięcej   oraz wybrali  tytuły książek , które będą omawiane na kolejnym spotkaniu. Natomiast 12 maja w Bibliotece Głównej  gościły  dzieci z Przedszkola Samorządowego w Zawoi Mosorne , które na warsztatach plastycznych wykonały bajkowe zakładki do książek. Możliwości kompozycyjnych było mnóstwo ,dzięki czemu powstały  piękne, oryginalne prace. Warsztaty zrealizowano w ścisłej współpracy Biblioteki z Gminną Świetlicą Środowiskową. W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek  zorganizowano również  Konkurs Literacki „Tę książkę warto przeczytać” – recenzja ulubionej książki.  13 maja br. Komisja Konkursowa dokonała oceny prac i postanowiła wyróżnić następujących uczestników:

w kategorii wiekowej gimnazjum:
Basiura Barbara kl .III Gimnazjum w Zawoi Centrum
Madej Zuzanna kl..II   Gimnazjum w Zawoi Centrum
Malczyk Agnieszka kl. I Gimnazjum w Zawoi Centrum
Pocztowska Joanna  kl. II Gimnazjum w Zawoi Centrum

w kategorii wiekowej szkoła podstawowa:
Basiura Jadwiga  kl. VI Szkoła Podstawowa w Zawoi Centrum.

Ponadto w odpowiedzi na hasło  tegorocznej edycji „Czytanie łączy pokolenia” w Bibliotece Głównej zorganizowano imprezę czytelniczą „ Poczytaj mi Dziadku , poczytaj mi Babciu”.15 maja br. dzieci spotkały się  z seniorami Babiogórskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.   W pierwszej części spotkania zaproszeni goście głośno czytali fragmenty książek „ Jaś i Małgosia, „Śnieżka” , „Czerwony Kapturek”  „ Kot w butach” oraz rozmawiali z dziećmi na temat morału zawartego   w bajkach. Natomiast w drugiej części uczestnicy  w grupach rozwiązywali zagadki, rebusy oraz układali puzzle tematycznie związane z analizowanymi wcześniej bajkami. Na zakończenie spotkania dzieci zwiedziły bibliotekę oraz zapoznały się z pracą  bibliotekarza.

W obchody Tygodnia Bibliotek włączyła się również Filia Biblioteczna w Skawicy, w  której 14 maja br. odbyła się czytelnicza impreza „ W krainie bajek” . Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały fragmentów różnych  bajek oraz aktywnie uczestniczyły            w konkursach , grach i zabawach edukacyjnych.