KLASYKA ZNOWU ODKRYTA - BALLADYNA

Klasyka znowu odkryta
Z dziadkami w teatrze, z rodzicami na scenie

20 października br. Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoi zorganizowała wyjazd do Teatru Lalki Banialuka w Bielsku – Białej. Było to kolejne działanie realizowane w ramach programu Kultura Dostępna. Tym razem  młodzież oraz dorośli  mieli  okazję zobaczyć „ Balladynę” Juliusza Słowackiego w reżyserii Petra Nosálka. Spektakl jest uniwersalny, gdyż przedstawia odwieczny konflikt dobra ze złem, skomplikowanie natury ludzkiej. Ukazuje również sposoby  zdobywania i sprawowania władzy. Ciekawa interpretacja dramatu Słowackiego, oryginalne lalki dopracowane w najmniejszym detalu oraz przenikliwa muzyka przeniosła widzów w świat klasyki literatury polskiej. Ponadto zaraz po przedstawieniu odbyły się warsztaty „Magiczne miejsce teatru”. Pod przewodnictwem aktorów grupa z Zawoi mogła zobaczyć teatr od kulis. Uczestnicy zajęć weszli na scenę teatralną, poznali teatralne zaplecze, pracownie krawieckie, plastyczne i stolarskie. Dowiedzieli się również jak powstają przedstawienia teatralne i jaki zespół każdorazowo je tworzy, poznali najstarszych aktorów  teatru - lalki oraz wielość sposobów ich animacji. Dzięki tej inicjatywie uczestnicy ( młodzież, rodzice, dziadkowie)  przygotują wspólnie spektakl „ Żeby te księgi trafiły pod strzechy”. Będzie to prezentacja spuścizny literackiej Adama Mickiewicza w atrakcyjnej formie scenicznej adresowana do szerokiej publiczności . Przedstawienie zostanie wystawione 27 listopada br. o godzinie 10:00, w sali widowiskowej Babiogórskiego Centrum Kultury w  Zawoi. Serdecznie zapraszamy !

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego