Program Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2016”

Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoi znalazła się w gronie finalistów programu „Kraszewski. Komputery dla Bibliotek”. Jest to program dotacyjny Instytutu Książki realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Głównym celem programu jest podniesienie standardu bibliotek poprzez wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający korzystanie z zasobów cyfrowych, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich online. Realizacja zadania „Nowe technologie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zawoi” usprawni pracę bibliotekarzy oraz ułatwi dostęp użytkownikom do informacji. W zakresie otrzymanego dofinansowania biblioteka zakupi trzy zestawy komputerowe, urządzenie wielofunkcyjne, UPS, czytnik kodów kreskowych oraz niezbędne oprogramowania. Udział w programie w znacznym stopniu zwiększy poziom atrakcyjności usług bibliotecznych. Pozyskany sprzęt będzie użyty w realizacji szeregu działań z zakresu edukacji  czytelniczej i medialnej. Umożliwi także automatyzację biblioteki. Obecnie biblioteka jest na etapie wdrażania systemu bibliotecznego. Rozpoczęto tworzenie katalogu online. Do końca czasu realizacji zadania 41% książek w stosunku do ogólnej liczby zbiorów będzie opracowane komputerowo i udostępnione. Udział w programie korzystnie wpłynie  promocję biblioteki w środowisku lokalnym i sprawi, że użytkownicy będą mieli szybszy dostęp do naszego księgozbioru.